Cenne nagrody……

pieniądze
pieniądze

W dniu wczorajszym skusiłem się wielkością nagrody w konkursie RMF FM i wysłałem swoje zgłoszenie przez SMS. Oferowana suma była niebagatelna – 40 tyś. złotych. Oczywiście jak wszyscy biorący udział w konkursie liczyłem, że to do mnie zadzwoni prowadzący program. Niestety, oczywiście myliłem się….. Zaczałęm się zastanawiać, czy takie wartościowe nagrody to nie jest tylko mrzonka ? Owszem, może i ktoś jeden wygra, ale tysiące innych muszą obejść się smakiem. Zdaje się, że lepiej stać z drugiej strony barykady – czyli lepiej być organizatorem konkursów i ‘fundatorem’ nagród.  Wszystko na to wskazuje, że nagrody same się fundują z wpływów jakie zapeniają SMSy. Taki zgłoszeniowy SMS kosztuje przecież. Wprawdzie jest to 1 zł, ale przy ilości słuchaczy liczonej w setki tysięcy, z takiego konkursu robi się niezły biznes. Pieniądze praktycznie same wpadają do kieszeni. Na pierwszy rzut oka to promocja dla słuchaczy, jednak w rzeczywistości interes dla organizatora konkursu.

One thought on “Cenne nagrody……”

 1. Konkursy SMS-owe.
  I ja nieraz zastanawiałem się na “wzięciem udziału”… I czasem jednego, dwa, a nawet kilka SMS-ów wysłałem i… oczywiście nic.
  Zero telefonów, żadnego “brania udziału” (czytaj : telefonu od organizatorów, tu: Radia)
  Konkursy takie (z RMF-u czy ZET-ki, bo te chyba są najpopularniejsze) moim zdaniem to żyła złota…Dla organizatora jedynie.
  Ktoś wysyła “zgłoszenie” (żeby było “osobiście” i żebyśmy mieli większe
  wrażenie, że to właśnie DO NAS skierowana jest “oferta” udziału dostajemy potem SMS-y zwrotne, typu: “tylko teraz dla Ciebie za każdy SMS o treści PREZENT dostajesz aż 10 losów”,” “tylko teraz jeśli do 15:30 wyślesz DODAJ – dostaniesz extra 30 szans” itd. itp.
  Ma to w naszych oczach podnieść szansę, niejako dać pewność, że to tylko nam dano taką możliwość. Nic bardziej mylnego.
  Jeśli nawet dostajemy te extra 50 czy 100 szans to..nasi “rywale” (ci, którzy podobnie jak my “w nadziei” wysyłają kolejne SMS-y)… dostają takie same lub podobne “szanse”.
  Tak, kiedyś celowo kupiłem kartę za 50 zł i nawysyłałem tych “zgłoszeń”. I…nic oczywiście, nic nie wygrałem.
  Zastanawia mnie czasem jak duży “czysty zysk” mają organizatorzy każdego dnia. 100 tys.? 200 tys.? (RMF-u czy ZET-ki słuchają miliony osób, niech tylko co 50-ty czy setny słuchacz wyśle jednego SMS-a… (koszt: 2,46 zł z VAT)
  Zastanawiało mnie ile prawdy jest w tym że niby “na antenie” ktoś wygrywa? Może to osoby podstawione? Jaką np. mamy gwarancję, że zatrzymawszy “koło fortuny” nie oszukano nas i trafiając (jeśli w ogóle to koło “się kręci”) niby jakieś pole ktoś z radia nam mówi: “gratulacje, właśnie wygrałeś 2 tysiące”? A może rzeczywiście trafiliśmy 10, 50 tys.? Rozumiecie o co mi chodzi. O ogromną, niemożliwą przez słuchaczy “sprawdzalność wyniku” takiego “losowania”.
  Albo w RMF-ie? Skąd mam wiedzieć, że wybierając “złote pudełko” była w nim “zmywarka” (warta np.2 tys.) a nie faktycznie 150 tys.?
  Manipulacja? Możliwa, moim zdaniem zupełnie w przypadku radia niesprawdzalna, nie do udowodnienia.
  Albo, że np. “smutna, załamana słuchaczka” właśnie trafiła 10 tys.?
  A może faktycznie wylosowała owe 2 tys.? A może 200 tys.?
  Wierzyć informacji przekazanej przez prowadzącego akurat to losowanie? To jedynie nam pozostaje. O ile to wszytko nie jest … jedna wielką ściemą 😉
  I zastanawia mnie też czy w ogóle te “losowania” faktycznie mają miejsce i czy np. te “extra” 50, 100 czy 200 dodatkowych szans dla słuchaczy … w ogóle bierze udział w takich losowaniach.
  Bo zauważcie jedną drobną prawidłowość. Jeśli kogokolwiek ze “zwycięzców” pytają ile wysłał SMS-ów to raczej każdy odpowiada, jeden, dwa, kilka… Raczej nigdy nie usłyszałem, że ktoś wysłał 20 czy kilkadziesiąt “zgłoszeń”.
  Albo dziwnym wydaje mi się niekiedy “na antenie” gdy “zwycięzca” na antenie radia, na żywo na pytanie czy się cieszy, czy zachwycony jest wygraną potrafi odpowiedzieć często tak pusto i beznamiętnie: “no, cieszę się”, “no fajnie”, “wygrałem 100 tys.? Ok, dzięki”.
  Czy tak naprawdę ktoś w Was zna osobiście jakąś osobę która trafiła choćby 10 tys. w takim konkursie?

Comments are closed.